Урок біялогіі ў 8 класе. Размнажэнне і развіццё насякомых.

Рубрика: Биология

 

Паўлоўская Марына Міхайлаўна,

настаўнік хіміі, біялогіі ДУА “Танежыцкая сярэдняя школа”

 

 

Тэма: Размнажэнне і развіццё насякомых.

Мэта:

сфарміраваць веды аб асаблівасцях размнажэння і развіцця насякомых (з поўным і няпоўням пераўтварэннем);

развіваць уменні аналізаваць, параўноўваць, абагульняць устанавіць аналогіі і прычынна-следчыя сувязі, рабіць вынікі;

выхоўваць любоў да прыроды, экалагічную культуру.

 

Ход урока

  1. Арганізацыйны моммант.

Добры дзень. Сёння мы з вамі яшчэ раз паразмаўляем аб насякомых. Працаваць будзем, выкарыстоўваючы вучэбна-тэматычную карту. За кожны вучэбны элемент вы будзеце атрымліваць балы і ў канцы ўрока мы падвядзём вынікі. Пачнём з праверкі дамашняга заданння, за правільнае выкананне магчыма атрымаць 5 балаў.

Выкананне тэставых заданняў

Пасля выканання тэста ажыццяўляецца ўзаемаправерка

Насякомыя – самы распаўсюджаны клас жывёл. Пытанне класу: Сколькі відаў насякомых налічваецца на сённяшні час?

Адказ: больш міліёна відаў.

Спецыялісты падлічылі, што на кожнага жыхара Зямлі прыходзіцца па 250 міліёнаў насякомых. Яны распаўсюджаны ад палюсоў да тропікаў. Засялілі ўсе асяроддзі жыцця. Пытанне класу: З чым гэта звязана?

Адказ: гэта звязана з здольнасцю да палёта, хуткай адаптацыяй да асяроддзя жыцця, высокай пладавітасцю.

Аб гэтым мы сёння і будзем размаўляць. Як вы ведаеце, адной з прыкмет жывой прыроды з’яўляецца здольнасць узнаўляць сабе падобных, гэта значыць здольнасць да размнажэння. І тэма ўрока аб гэтым.

Пытанне да класа: Якія задачы мы перад сабой паставім? (Адказы вучняў)

  1. Вывучэнне новага матэрыялу

Вучні выконваюць заданні.

1) Вывучэнне асаблівасцей размнажэння насякомых.

Прачытаць тэкст параграфа 23 аб размнажэнні насякомых (с.86). Закончыць сказы. За кожны правільны адказ атрымліваеце 1 бал.

Насякомыя - _______________ жывёлы.

Для іх храктэрна _______________ апладненне.

Адрозненне паміж самкамі і самцамі – гэта ___________.

Партэнагенез – гэта _____________.

Для некаторых характэрна ___________________.

Праверка выканання задання.

Большасць насякомых адкладваюць яйца. У розных відаў форма, афарбоўка і памеры яіц разнастайныя. У насякомых яйца пакрыты шчыльнай абалонкай.

Пытанне: якое гэта мае значэнне?

Адказ: абалонка ахоўвае яйца ад неспрыяльных ўмоў. Самкі насякомых адкладваюць яйца там, дзе лічынкі змогуць адразу ж знайсці для сябе корм.

Што адбываецца далей?

Як будзе развівацца лічынка?

На гэтыя пытанні нам прыдзецца адказаць.

  1. Вывучэнне тыпаў развіцця насякомых

1) Прачытаць тэкст параграфа 23 аб размнажэнні насякомых (с.87). За правільны адказ 1 бал.

Для насякомых характэрныя наступныя тыпы развіцця:

а) ___________

б) ___________

Ад чаго залежыць тып развіцця?

Вы прачыталі аб новым паняцці – метамарфоз. Што яно азначае? Праверка выканання.

  1. Фізкультхвілінка.
  2. Вывучэнне тыпаў развіцця насякомых (працяг)

2) Вывучыць тыпы развіцця насякомых з няпоўным метамарфозам.

Прачытаць тэкст параграфа 23 аб развіцці насякомых (с.87). За правільны адказ 2 балы

Скласці схему развіцця коніка.

Чым падобныя і чым адрозніваюцца лічынкі і дарослыя насякомыя?

Праверка выкання задання.

3) Вывучыць тыпы развіцця насякомых з поўным метамарфозам (с.87). За правільны адказ 2 балы.

Складзіце схему развіцця матылька.

Даць характарыстыку стадыям: а) лічыка; б)кукалкі.

  1. Абагульненне

Вучні выконваюць заданне “Параўнаць тыпы развіцця насякомых”. Па 2 балы за поўны развёрнуты адказ.

1) У чым падабенства і адрозненне тыпаў развіцця?

2) Які тып развіцця больш прагрэсіўны і чаму?

Праверка выкання.

  1. Замацаванне

Адкажыце “да” або “не”. За правільны адказ 1 бал.

1-варыянт – цотныя сцверджанні.

2-варыянт – цотныя сцверджанні.

  1. Насякомыя з поўным пераўтварэннем праходзяць стадыі развіцця: яйцо лічынка імага.
  2. Насякомыя з непоўным пераўтварэннем праходзяць стадыі развіцця: яйцо лічынка імага.
  3. Кукалка – гэта стадыя разбурэння лічынкавых органаў і замена органаў дарослага насякомага.
  4. Лічынка – стадыя спакою.
  5. Насякомыя раздзельнаполыя.
  6. Самку ад самца па знешняму выгляду адрозніць нельга.
  7. Ва ўсіх лічынак грызучы ротавы апарат.
  8. Матылі грызуць лісты раслін.

Узаемаправерка

  1. Падвядзенне вынікаў. Вучні падлічваюць балы, выстаўляюць адзнакі, запісваюць дамашнія заданні.
  2. Рэфлексія.

Што спадабалася?

Якія былі цяжкасці?

Ці патрэбныя веды, атрыманыя на ўроку?

 

 

Дадатак

Тэст

Варыянт – 1

  1. Насякомых называюць шасціногімі таму, што ў іх:

а) шэсць пар ног;

б) тры пары ног;

в) магчымы два варыянты;

г) няма правільнага адказу.

  1. Функцыі гемалімфы насякомых:

а) транспарт пажыўных рэчываў;

б) газаабмен;

в) абмен рэчываў;

г) усе адказы правільныя.

  1. Органамі выдзялення ў насякомых служыць:

а) мальпігіевыя сасуды;

б) зялёныя залозы;

в) ныркі;

г) тлустае цела.

  1. Органамі пачуцця насякомых НЕ З’ЯЎЛЯЮЦЦА органы:

а) зроку;

б) смаку;

в) нюху;

г) бакавой лініі.

  1. У насякомых вочы:

а) складаныя;

б) простыя;

в) простыя і складаныя;

г) адсутнічаюць.

 

Варыянт – 2

  1. Крылы у насякомых размешчаны:

а) на грудзях;

б) на галавагрудзях;

в) грудзях і брушку;

г) брушку.

  1. Прыкмета, НЕХАРАКТЭРНАЯ для насякомых:

а) тры аддзелы цела;

б) ёсць крылы;

в) складаныя вочы;

г) замкнутая крывяносная сістэма.

  1. Жылкаванне крыла ўтварае:

а) трахеямі;

б) нервамі;

в) крывяноснымі сасудамі;

г) усе адказы правільныя.

  1. “Галаўны мозг” насякомых складаецца з частей:

а) адной;

б) двух;

в) трох;

г) пяці.

  1. Органы дыхання насякомых:

а) лёгкія;

б) трахеі;

в) жабры;

г) трахеі і лёгачныя мяшкі.

Опросы
Нет доступных опросов Результаты опросов